Laidotuvių organizavimas: kaip keičiasi tendencijos?

4 min read

Lietuvoje laidojimo tradicijos yra gilios ir labai senos. Mūsų šalyje laidotuvių organizavimas yra svarbus, rengiamas pagal daug skirtingų tradicijų ir reikalavimų. Visgi, laidotuvių paslaugomis užsiimantys verslininkai pastebi, kad keičiantis visuomenei, keičiasi ir laidojimo tradicijos. Lietuvoje tam tikros laidojimo tendencijos šiandien taip pat yra kitokios nei buvo prieš dešimt ar dvidešimt metų.

Šarvojime svarbu rimtis

Kai užsakomos laidojimo paslaugos Vilniuje ar kitame mieste, pirmiausia ieškoma šarvojimo salės. Anksčiau buvo įprasta, kad šarvojimas Lietuvoje trukdavo tris dienas. Kartais tai trukdavo dvi dienas, o trečiąją dieną būdavo rengiamos ir pačios laidotuvės. Šiandien vis dažniau šis laikas yra trumpesnis. Žmonės vis dažniau skiria vieną dieną atsisveikinimui su artimuoju. Taip pat pastebima tendencija, jog vis rečiau artimieji nori per naktį likti šarvojimo salėje, kaip buvo įprasta anksčiau.

Taip pat ryški tendencija šarvojimo metu yra tai, kad atsisakoma nereikalingos pompastikos ir daugiau dėmesio skiriama pačiam atsisveikinimui ir rimčiai. Šarvojimo salėse šiandien jau retai kada karstas ir salės erdvės apkraunamos didžiuliais vainikais. Juos vis dažniau keičia smulkios simbolinės gėlės. Vietoj didelių vainikų kai kurie žmonės gedintiems artimiesiems atneša piniginę auką, o vaikinus užsako tik patys artimiausieji. Vis dažniau ir patys gedintieji prašo nenešti daug gėlių, nurodydami, kad atsisveikinimui pakaks ir vieno balto gėlės žiedo.

Populiarėja kremavimas

Pastaraisiais metais Lietuvoje laidotuvių organizavimas vis dažniau rengiamas po to, kai kūnas yra kremuojamas. Kremavimo paslaugos kiekvienais metais populiarėja. Tai keičia laidotuvių tendencijas mūsų šalyje. Vis dažniau šarvojimas organizuojamas ne įprastai, o po kremavimo. Atsisveikinimas su urna rengiamas šarvojimo salėje. Anksčiau po to vykdavo įprastos laidotuvės ir urna būdavo užkasama, tačiau pastaraisiais metais pastebima, kad vis daugiau žmonių urnas saugo krematoriumuose arba pasirenka kurį laiką pasilikti savo namuose.

Paminklų ir kapaviečių mados

Lygiai taip, kaip keičiasi tendencijos dėl gėlių nešimo į šarvojimus, panašios tendencijos matomos ir kapinėse. Kai baigiasi laidotuvių organizavimas ir reikia sutvarkyti kapavietę ar užsakyti paminklą, vis daugiau žmonių renkasi kuklius ir subtilius kapų puošimo elementus. Šiandien naujose kapavietėse vyrauja smulkūs, subtilūs paminklai, atsisakoma per daug didelių paminklų, taip pat paminklinių akmenų su mirusiojo atvaizdu ar kitais piešiniais.