Verslo pradžia: ką apie finansavimą turėtų žinoti naujokai?

Pelningo verslo sukūrimui nepakanka geros idėjos ar verslo plano. Jauni verslininkai dažniausiai susiduria su pradinio kapitalo trūkumo problema. Kur gauti finansavimą palankiomis sąlygomis tik pradedantiems savo verslą?

Viena iš finansavimo pradedantiesiems verslininkams galimybių yra Verslumo skatinimo fondo (VSF) lengvatinės paskolos iki 25 tūkst. eurų. Nuo 2010 metų VSF lengvatinėmis paskolomis verslo idėjoms įgyvendinti jau pasinaudojo beveik 1300 smulkiojo ir vidutinio verslo atstovų, kurių bendra paskolų vertė viršija 19 mln. eurų. Vidutinis paskolos dydis – apie 14 tūkst. eurų. Verslininkai, paėmę paskolą, galės ją grąžinti iki 2019 m. pabaigos. Šiai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotai finansinei priemonei skirta 14,48 mln. eurų Europos socialinio fondo lėšų. Šių metų rugsėjo pabaigoje buvo antrąjį kartą pratęsta galimybė pasinaudoti lengvatinėmis paskolomis. Planuojama, kad panašios naujos verslo finansavimo priemonės bus įgyvendinamos ir naujuoju ES 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu.

Kuria naujas darbo vietas

Pradėjusieji verslą jau sukūrė daugiau nei 3100 naujų darbo vietų. VSF atveju, aktyviausiai fondo paskolomis naudojasi jaunimas iki 29 metų, jiems išduotos paskolos sudaro 37 proc. visų Verslumo skatinimo fondo suteiktų paskolų. Galimybėmis sau susikurti darbo vietą naudojosi ir vyresni nei 50 metų (8 proc.), taip pat bedarbiai (2,2 proc.).

2015 m. viduryje „Invegos“ užsakymu atlikta verslo įmonių ir gyventojų nuomonės apžvalga parodė, kad 52 proc. planuojančių kurti verslą gyventojų pradžiai imtų paskolą. Populiariausia paramos verslui priemonė – lengvatinės paskolos, kuriomis pasinaudotų 39 proc., antroje vietoje – dalinis palūkanų kompensavimas, kuris patrauklus atrodo 25 proc. gyventojų.
Pastebima tendencija, kad verslininkai nebenori tik dotacijų: pirmą kartą nuo 2012 m. įmonės finansines priemones vertina kaip naudingesnę pagalbos verslui formą nei tiesiogines dotacijas (atitinkamai 42 proc. ir 37 proc.).

Kam teikiamos paskolos?

Dėl lengvatinių paskolų (iki 25 tūkst. eurų) į jas teikiančias kredito unijas gali kreiptis visi fiziniai asmenys, siekiantys pradėti ar jau plėtojantys pradėtą verslą, labai mažos ir mažos įmonės bei socialinės įmonės, veikiančios iki 1 metų. Paskolos teikiamos tiek investicijoms, tiek apyvartai (pvz., patalpoms pritaikyti, įrangai ar žaliavoms arba prekėms įsigyti). „Dažniausiai verslininkai finansavimo kreipiasi maitinimo įstaigų, kirpyklų, grožio salonų, sporto klubų, automobilių techninių aptarnavimo servisų ir įvairių sričių prekybos verslams pradėti arba plėtoti“ – pasakoja „Lietuvos centrinės kredito unijos“ Kreditavimo skyriaus viršininkas Tomas Valauskas.

Svarbu pabrėžti, kad skolinimąsi lengvina kelių finansinių priemonių derinimas: individuali garantija už kredito unijos išduodamą paskolą, palūkanų ir darbo užmokesčio kompensavimas. „Valstybės užnugaris jaunimui, ieškančiam lėšų pirmojo verslo pradžiai, ypač svarbus. Pavyzdžiui, su individualiomis garantijomis suteiktas finansavimas vertinamas kaip mažiau rizikingas, todėl kredito įstaigoms tokius verslo projektus žymiai patraukliau finansuoti“ – kalba „Investicijų ir verslo garantijos“ generalinis direktorius Audrius Zabotka.
Šiuo metu gavusieji VSF paskolą gali pasinaudoti ir  individualiomis garantijomis. Verslininkai, kreipdamiesi į kredito įstaigas dėl lėšų verslui pradėti ar plėsti, dažnai susiduria su nepakankamo užstato problema. Įmonė padeda išspręsti šią problemą, garantuodama pirmos paskolos dalies grąžinimą kredito įstaigai iki 80 proc. paskolos sumos. Taip pat verslininkai galėjo kreiptis dėl papildomų lengvatinių priemonių – dalinio paskolų palūkanų kompensavimo (95 proc. sumokėtų palūkanų) ir darbuotojų darbo užmokesčio dalies kompensavimo. „Susigrąžintas lėšas verslininkai sėkmingai investavo į verslo plėtrą. Tai reali pagalba pradžiai, tad šios priemonės palengvino verslo steigimąsi, padėjo saugiai įsibėgėti“ – pabrėžia A. Zabotka.

Pradedantieji verslininkai ir įmonės iki 1 metų aktyviausiai naudojosi Verslumo skatinimo paskolomis ir už jas suteiktomis individualiomis garantijomis. Taip pat buvo populiari darbo užmokesčio kompensavimo priemonė ir galimybė susigrąžinti dalį investicijų pasinaudojus palūkanų kompensavimo galimybe. „Pradedantiesiems verslininkams vienareikšmiškai pasiteisino VSF siūlomas finansavimo modelis, todėl buvo labai reikalingas sprendimas pratęsti priemonę“ – kalba A. Zabotka. Lengvatinių paskolų sutartis su kredito unijomis dėl finansavimo galima sudaryti iki 2016 m. birželio 30 d.

Tikslo link

Verslumo skatinimo fondo tikslas – sudaryti sąlygas pradėti ir plėtoti savo verslą, skatinti verslumą, savarankišką užimtumą ir naujų darbo vietų kūrimą. „Kai kilo idėja atsidaryti savo įmonę, pradėjau ieškoti kažkokių lengvatų, kaip būtų galima pradėti verslą, neturint didelio pradinio kapitalo. Radau straipsnį apie tai, kad yra tokia programa jauniesiems verslininkams. Kredito unijoje man pasiūlė reikalingą sumą su palūkanų kompensavimo galimybe. Manau, šiandien sunku rasti programų jauniems verslininkams, visi nori garantijų, didelių užstatų. Tad man tai buvo puiki pagalba“ – kalba Karolis Damulis „Tiekimo Uostas“ vadovas.

T. Valauskas priduria, kad patarimų apie verslo vystymą šiuo metu internetinėje erdvėje, specializuotų mokymų ar literatūros tikrai yra apstu. Nepaisant to, klausimų, kaip sudaryti verslo planą, kaip skaičiuoti būsimą biudžetą, kaip išsigryninti rinką ir pan., dažnai gaunama per kredito unijų vykdomas nemokamas konsultacijas ir mokymus. Tai rodo, kad žmonės, kurdami ir plėtodami verslo idėjas, domisi bei neneria į verslą stačia galva.

Viktorija Voroncova

Parašykite savo komentarą

Pasidalinkite su draugais
  • linkedin
  • gplus
  • pinterest