Startuolis suteikė galimybę pačiam vartotojui kurti ekonominį tinklą

Ar įsivaizduojate ekonominę sistemą, kurioje vartotojų niekas nevaržytų? Bankai nenustatinėtų palūkanų normų, paskolų įmokos kas mėnesį neegzistuotų ir apskritai patys žmonės, be jokių tarpininkų galėtų valdyti savo finansus.

„Taip, tokia ekonominė sistema gali egzistuoti“, – sako projekto „Crrency“ kūrėjai Eimantas Matulaitis, Simonas Žilinskas, Aleksandr Maksimovič ir Lukas Dambrauskas.

„Mūsų projekto idėja paprasta, bet brandinta jau gana ilgą laiką. Idėja kilo, kai 2008 m. prasidėjo ekonominė krizė, kurios padarinius matome iki šiol. Man, kaip ekonomistui, buvo labai įdomios krizės priežastys ir jos sprendimo būdai, kurie nebuvo veiksmingi. Supratau, jog finansinės įstaigos, turinčios privačius akcininkus, priima sprendimus, kurie yra palankūs jiems, bet ne visuomenei. Tad kilo idėja sukurti ekonominį tinklą, kuriame žmonės galėtų keistis prekėmis ar paslaugomis skaidriai ir be tarpininkų“, – pasakojo projekto idėjos autorius E. Matulaitis. Pasak pašnekovo, idėja pavirto realybe susibūrus tvirtai komandai. 2015 metų vasarą savo idėją pašnekovas pristatė keliuose renginiuose, viename iš jų sutiko S. Žilinską, kuris yra atsakingas už projekto vizualinius sprendimus, o 2015 metų gruodį prie komandos prisijungė A. Maksimovič ir L. Dambrauskas, kurie programuoja, vizualinius vaizdus paverčia funkcionaliais ir patogiais vartotojui. Visa komanda susibūrė visai neseniai, tačiau jau spėta pasistūmėti su programavimo darbais.

Vartotojui suteikiama laisvė rinktis

„Norime suteikti žmonėms laisvę, kurios iki šiol jie praktiškai neturėjo. Atsiskaitymams vartotojai naudos savo sukurtus pinigus ir patys demokratiškai susitars dėl jų funkcionavimo. Mes, kaip ekonominis tinklas, nepriimsime sprendimų, tai darys patys žmonės, tapsime kitokia finansine institucija. Pavyzdžiui, juk „Facebook’e“ mes kuriame naujienas be jokių tarpininkų, viskas yra skaidru ir aišku. Tad bet kuris žmogus galės pats inicijuoti savo ekonominio tinklo kūrimą, kviesti prie jo jungtis kitus vartotojus ir keistis prekėmis ar paslaugomis“, – sako E. Matulaitis.
„Šiuo metu į projektą investuojame savo laiką ir kūrybiškumą. Pirmiausiai norime sukurti minimalų produktą, kurį žmonės galėtų išbandyti. Siekiame sukurti jį tokį, kad būtų patogus vartotojui ir spręstų jo problemas, tikimės, kad investicijos bus ateityje, o šiuo metu kuriame patį tinklapį. Versiją išbandymui planuojame paleisti nuo vasario mėnesio, o plačiajai visuomenei tinklapį pristatysime vasarą“, – teigė pašnekovas.

Pavadinimą lėmė atsitiktinumas

„Projekto pavadinimą atradome per atsitiktinumą, tiesiog spausdindami praleidome u raidę, vėliau ją susiejome su angliškais žodžiais users (vartotojai) arba you (tu). Tai mums reiškia nuorodą į vartotoją, į asmenį, apie kurį galvojame, ir kuriam kuriame produktą.
Mes tokie esame pirmieji. Turėtume būti įdomūs, nes darome, tai, ko dar niekas nedarė iki šiol, ir mūsų projektas turėtų ženkliai palengvinti žmonėms gyvenimą. Kuriame kitokį požiūrį į finansus, kuris yra laisvas jo neribojama tarpininkai, vartotojai patys kuria savo ekonominę sistemą, kokią nori. Žinoma, reikės laiko, kol ši sistema prigis ir taps plačiai naudojama. Tad pirmiausiai siūlysime ją išbandyti“, – sako E. Matulaitis.

Ką startuolio įkūrėjai patartų naujiems startuoliams? Pirmiausiai reikia rasti prasmingą problemą, po to sprendimo būdą, kuris turėtų daug potencialo būti tinkamu. Galima žiūrėti į tai, kas jau veikia, ir pritaikyti naujame kontekste. Tuomet svarbu burti komandą, kuri dirbtų išvien ir visi komandos nariai siektų bendro tikslo. Produktą reikia kurti taip, kad jis atitiktų vartotojo poreikius. Tai yra akivaizdu, bet dažnai pamirštama. Reikia suprasti, kokie yra žmonių poreikiai, ir kodėl situacija taip susiklostė ar iki šiol nebuvo išspręsta. Kartais turite neužstrigti galvojant, nes atsakymai ateina veikiant. Labai svarbu nenuilstamai tobulėti, neapsiriboti esamais pasiekimais, bet dalintis žiniomis, patirtimis bei resursais.

Vilija Mačiulskytė

Nuotraukoje: iš kairės E. Matulaitis, S. Žilinskas, A. Maksimovič, L. Dambrauskas.

Parašykite savo komentarą

Pasidalinkite su draugais
  • linkedin
  • gplus
  • pinterest