R. Karbauskis: „Karjeros siekiančiam žmogui prioritetas turi būti vis aukštesni tikslai“

„Pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės metais, viena dažniausių žmonių žlugimo priežasčių tapo per greitas praturtėjimas“, – pasakoja vienos didžiausių Lietuvos įmonių „Agrokorcernas“ vadovas Ramūnas Karbauskis.

Pašnekovui lemiamas karjeros lūžio momentas sutapo su Lietuvos nepriklausomybės atgavimu. Socializmo šukėse gimstanti kapitalizmo aušra pašnekovui, bebaigiančiam universitetą, gerokai pakoregavo gyvenimo planus.
R.Karbauskis džiaugiasi, kad būdamas jaunas žemės ūkio universiteto studentas, susipažino su Lietuvos vadybos draugijos vadovais, kurie suteikė galimybę pabendrauti su Vakarų Europos ekonomikos ekspertais. Tuo metu pirmo kurso studentas iš Kauno kartu su trimis draugais nusprendė nieko nelaukus atidaryti savo įmonę ir teikti įmonių steigimo paslaugas. Jau po metų jaunuoliai galėjo džiaugtis pastoviomis pajamomis, puikiomis įmonės patalpomis ir nauju darbuotoju. Tačiau antrame kurse jaunuoliai nusprendė sukti skirtingais keliais ir taip, vienas įtakingiausių Lietuvos verslininkų, pasuko į savo pažįstamą žemės ūkio sritį.

Žinių sėmėsi iš knygų

Naujo pasaulio kūrimo procese pašnekovas suvaidino svarbų vaidmenį. Jis nemeluoja – buvo sudėtingų mometų.
R. Karbauskis akcentuoja, kad vadybos, ekonomikos žinių mokėsi iš knygų, rastų bibliotekoje. Dėstytojų žinios neatitiko tuometinės tikrovės, todėl teko versti vadovėlius ir analizuoti iki tol negirdėtus terminus tam, kad įvaldytų svarbiausius ekonomikos ir vadybos įrankius – kaip investuoti, valdyti pinigus, panaudoti rinkos instrumentus. Pašnekovas neneigia, kad mokymąsis suteikė stabilumo. Tai vienintelis atspirties taškas. R.Karbauskis prisimena, kad tėvai negalėjo duoti turto. Įmonė sukurta iš balanso, kuriame buvo lygiai nulis. Pirmaisiais nepriklausomybės metais reikėjo tik atsispirti pagundai pradėti perpardavinėti prekes ir žvelgti į tolimesnę perspektyvą.
Jaunimas, norėdamas įkurti sėkmingą verslą taip pat turėtų sugebėti numatyti artimiausių penkiolikos – dvidešimties metų pokyčius. Pašnekovas neslepia, kad pažvelgus į gyventojų didėjimą, šviesios tendencijos prognozuojamos žemdirbystės sektoriui, kuriame jau kuris laikas trūksta gerų specialistų.

Moterys tapo stipriąja lytimi?

R.Karbauskis turi vienareikšmišką nuomonę – merginos darbe yra stiprioji lytis, jei jos pasirengusios dirbti sunkiau ir prisiimti didesnę atsakomybę. Tačiau kartais joms reikėtų didesnio pasitikėjimo savimi ir mažiau vaikytis madų – kaip turi atrodyti, ką veikti. Moterys kartais perlenkia lazdą, siekdamos būti moderniomis – pradeda rūkyti, nesaikingai vartoti alkoholį, o toks elgesys ir jas, ir jų vaikus daro nelaimingais. Žinoma, moterims reikia padaryti daugiau, kad pasiektų tiek, kiek vyrai. Net ir vaikučio priežiūros atostogos yra karjeros krizė, tačiau pašnekovas pripažįsta, kad moterys gali būti daug sėkmingesnės negu vyrai.

Sėkmės recepto sudedamosios dalys

Didžiausios jaunų žmonių klaidos, kurias nurodo R.Karbauskis, yra nesugebėjimas suvokti, kiek daug pastangų, kantrybės ir užsispyrimo reikia žmogui, norinčiam padaryti sėkmingą karjerą. Šiandien jaunuoliai yra labai gabūs, bet jie turi saugų uostą, pavadinimu „tėvai“, juk kai neturi kur prisiglausti, nori ar nenori, užsispyrusiai sieksi savo tikslų. Reikia formuoti sau didesnius tikslus, o nesitenkinti tėvų sukurtais verslais ar paduotu karjeros tramplynu.

„Išvažiuoti į užsienį yra lengviausia galimybė, tačiau žmogus negali jaustis laimingu nukirtęs kultūrines šaknis. Daug įrodymų pateikiama, kad kai žmonės išvyksta į užsienį, gali gyventi turtingai, bet ne laimingai“, – paklaustas apie emigraciją pastebėjo R.Karbauskis.

Agnietė Vilkišienė

Parašykite savo komentarą

Pasidalinkite su draugais
  • linkedin
  • gplus
  • pinterest