Kūrybiškumas pardavimuose – kelios idėjos, padėsiančios išsiskirti iš konkurentų

Pardavimai ir kūrybiškumas, atrodo, skirtingi dalykai, tačiau pardavėjas – vadybininkas turėtų būti vienas kūrybingiausių asmenų įmonėje. Jis turėtų kurti naujas pardavimų strategijas, ieškoti naujų klientų, atrasti būdų, kaip išsiskirti rinkoje.

Lektorė, verslo psichologė Dalia Arestovičienė teigia, kad kūrybiškumo skatinimas įmonėje prasideda nuo vadovo požiūrio bei palankios aplinkos kūrbiškumui sudarymo.
„Kaip manote, kūrybiškumą skatina mažesnis ar didesnis triukšmingumas?“, – paklausė Dalia. Atrodo, kad atsakymas į tokį klausimą gali būti vienas – mažesnis triukšmas, juk tam, kad sukurtume kažką naujo, turime susikaupti. Tačiau Dalia paprieštarauja ir sako, kad yra atvirkščiai. „Tyla skatina produktyvų darbą, kai reikia susikaupti, tačiau mažina kūrybiškumą. Aukščiausias kūrybiškumas yra tuomet, kai triukšmo lygis yra vidutinis. Jei ruošiamės kurti, neturėtume nuo visų pabėgti ir atsiriboti“, – pasakojo lektorė.
D. Arestovičienės teigimu, labai svarbu ir kokios spalvos dominuoja mūsų darbo aplinkoje. Jei trūksta šviesos, ypač natūralios – esame mieguisti, o jei šviesiau – turime daugiau energijos. Tačiau pritrūkus įkvėpimo su šviesa galima šiek tiek paeksperimentuoti: neilgam pritemdžius šviesas paskatinsime tyrinėti ir rizikuoti.
Įvairios spalvos ir kvapai taip pat gali padidinti mūsų kūrybinių minčių galią – ypač tinka violetinė spalva, ji ramina ir skatina kūrybiškumą, o jei mėgstate kvapnią aplinką, rinkitės šalavijų, mandarinų ir baziliko derinį.

Išlaisvinkite savo kūrybiškumą

Pasak lektorės, pirmiausiai kiekvienas žmogus turėtų tikėti, kad jis yra kūrybiškas. Toks tikėjimas gali priklausyti tiek nuo paties žmogaus, tiek nuo aplinkinių išsakytos kritikos jo sugalvotoms idėjoms. Todėl naujų idėjų kūrimo metu svarbu tiek vadovui, tiek kolegoms neskubėti kritikuoti pateiktų minčių ir jų neriboti, o tiesiog leisti visai komandai laisvai pasidalinti net beprotiškiausiomis idėjomis. Dažnai būtent tie, labiausiai netikėtai nuskambėję, pasiūlymai vėliau stipriai pasitarnauja kuriant naujus produktus, ieškant naujų klientų ar diegiant kitas inovacijas imonėje.
Vienas būdų kaip paskatinti darbuotų kūrybiškumą yra „Idėjų dėžės sukūrimas“. Įmonėje pastatoma dėžutė į kurią darbuotojai gali mesti kilusias mintis ir įvairius pasiūlymus. Savaitės ar mėnesio pabaigoje renkamos geriausios idėjos, kurios pagal poreikį koreguojamos ir išbandomos praktikoje. Darbuotojai taip pat gali būti skatinami išbandyti naujus būdus bendraujant su klientu bei vykdant pardavimus, po to įvairūs išbandyti metodai aptariami su kolegomis, diskutuojama, kurie iš jų efektyviausi.
Kai įmonėje yra skiriama šiek tiek daugiau laiko kūrybiškų idėjų kūrimui, tokių sesijų metu galima naudoti įvairius kūrybiškumą skatinančius metodus. Pvz.: „Rubiko kubo“ ar „Pamirštų žodžių“ metodą.
„Rubiko kubas“ – tai metodas, kuris padeda į esama problemą pažvelgti naujai, „kitu kampu“ ir tuo pačiu pajudėti iš „mirties taško“ kai pritrūkstama idėjų, kaip tą problemą spręsti. Pavyzdžiui, įmonė nusprendė atnaujinti naujienlaiškius, kad sulauktų daugiau klientų atsiliepimų, tačiau visi esami pasiūlymai netinkami arba jau išmėginti. Darbuotojams pasiūloma susėsti ratu, paimti „Rubiko kubą“ (neturint Rubiko kubo jį galima pakeisti bet kokiu kitu daiktu) ir surašyti kuo daugiau jo savybių. Pavyzdžiui, lankstus, spalvotas, žaismingas ir t.t. Kai jau turime bent kelių savybių sąrašą, kiekvieną iš jų stengiamasi pritaikyti esamai problemai spręsti, šiuo atveju naujienlaiškių atnaujinimui. Tokiu būdu galima atrasti nestandartinių idėjų apie kurias anksčiau nebūtume net pagalvoję.

Dar vienas metodas – „Pamiršti žodžiai“, kurio metu standartiniai prekių pristatymai bei prezentacijos paįvairinami netradiciniais žodžiais. Pirmiausiai kiekvienam pardavimų komandos nariui duodama užduotis raštu keliais sakiniais užrašyti dažniausiai jo naudojamą prekių ar parduodamų paslaugų pristatymą. O vėliau seka sunkesnė užduotis – sukurti naują tos pačios prekės ar paslaugos pristatymą, bet nenaudojant nei vieno iš anksčiau užrašytų žodžių. Šios užduoties metu „gimsta“ naujos, išsiskiriančios iš konkurentų prezentacijos, pritraukiančios potencialių klientų dėmesį.
„Kad darbuotojai būtų kūrybiški, jiems reikia suteikti laiko ir erdvės žaisti (John Cleese). Taigi nuo paties vadovo priklauso, kiek tai bus leidžiama darbuotojams. Puiki pradžia galėtų būti neformalių pietų suorganizavimas, kurių metų darbuotojai galėtų pasidalinti idėjomis ir nevaržomai išsakyti kilusias mintis.“, – sakė D. Arestovičienė.

Parašykite savo komentarą

Pasidalinkite su draugais
  • linkedin
  • gplus
  • pinterest