E.Šiškauskienė: „Gali pasiekti viską, ko nori, tik reikia nepamiršti svajoti…“

„Dabar toks dinamiškas pasaulis, kad jeigu žmogus jaučiasi „užsistovėję“, reiktų negaišti laiko ir ieškoti savęs kitose srityse, nes į priekį eina tik tie kurie turi savo kelią.“, – pastebi Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Netradicinis pasirinkimas

Evalda prisimena, kaip mokykloje mokėsi „sustiprintos“ anglos kalbos. Nors abu tėvai medikai, renkantis studijas teko ilgai svarstyti, ką pasirinkti: ar mylimą anglų kalbą, ar mediciną? Visgi meilė filologijai nugalėjo ne itin mėgiamą fiziką. Prieš gerus du dešimtmečius šių studijų baigimas nesuteikė nei vertėjo, nei dėstytojo specialybės, tačiau įgytas puikus išsilavinimas atvėrė duris į sėkmingą karjeros pradžią.
Devynios studentės, iš kurių viena – mūsų pašnekovė, nuėjo į gidų kursus ir gavo galimybę praktiką atlikti tuometiniame „Lietuvos viešbutyje“ (dabar „Radison“). Pabaigus universitetą Evalda gavo paskyrimą dirbti praktikos vietoje – prestižiniame Lietuvos viešbutyje ir buvo išsiųsta stažuotis į Maskvą.
„Man patiko darbas, todėl didelių sunkumų nebuvo, gal todėl, kad dirbdavome naktimis – vieną parą dirbi, trys laisvos. Dar nesmagias akimirkas sukeldavo lietuviai, laukiantys giminių iš užsienio. Dažniausiai lietuviai tikėdavosi lauktuvių, kartais dėl jų tiesiog kildavo peštynės viešbučio hole.“, – prisimena E. Šiškauskienė ir pastebi, kad dabar šypseną kelia pasakojimai turistams apie nuostabų Vilniaus senamiestį, kuris tuo metu dar buvo neapšviestas, neatrestauruotas, kaip yra dabar. Didelį skirtumą tarp to, ką kalbėjome ir ką matėme, pajutome, kai patys pradėjome daug keliauti.

Pirmieji iššūkiai

Evalda labai džiaugiasi, kad galėjo semtis patirties iš tuometinio diplomato ir viešbučio direktoriaus Ričardo Vaigausko. Jis įspūdingai vesdavo derybas, iš tam tikrų smulkmenų leido suprasti, kaip pozicionuoja žmonės. Jis leido dirbti ne viename, o išmėginti jėgas keliuose skyriuose, siekiant įvertinti savo stipriąsias puses. Su juo įkurtas pirmasis viešbutis leido tobulėti kaip specialistei.
„R.Vaigauskas paskyrė mane marketingo vadove, o dabar net juokas ima, kaip atsivertusios žodyną su drauge ieškojome termino „marketingas“. Supratus, ką tai reiškia, pradėjome rimtus viešbučio pardavimus, renginius. Kūrėme ir viešbučio logotipus, firminį stilių, uniformas darbuotojams. Taip, mes kūrėme viešbučių istoriją“, – pasakoja LR Turizmo rūmų viceprezidentė.
R. Vaigauskas skatino tobulėti ir įdėti daug pastangų siekiant tikslo. Pašnekovė prisimena, kaip tuometis vadovas ir sektinas pavyzdys pakvietė parašyti laiškus į Amerikoje įsikūrusius viešbučius su prisistatymu ir prašymu priimti stažuotis. Parašius mažiausiai tris šimtus laiškų jaunai specialistei pavyko išvažiuoti stažuotis į JAV esantį viešbutį „Ramada“, kuriame buvo daugiau nei tūkstantis septyni šimtai kambarių. Pasak Evaldos, stažuotė Niujorke buvo nepakartojama patirtis – žmonės visur geranoriški – tereikia įdėti pastangų ir turėti didelį norą.

Gerosios patirties perdavimas

Jaunam specialistui svarbiausia surasti veiklą, kurioje jis galės atskleisti visą savo potencialą. Juk vienas asmuo gali labai puikiai struktūriškai mąstyti, kitas gali būti linkęs į smulkmenas dokumentuose. Tačiau bėda ta, kad pačiam jaunuoliui kartais sunku tai laiku pastebėti. Todėl geriausia, jeigu iš šalies atsiradęs asmuo nukreips jaunuolį tinkama linkme.
Šiuo metu Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė bendradarbiauja su septyniolika kolegijų ir profesinio orientavimo mokyklų. Ji kviečia verslo atstovus pasidalinti savo gerąja patirtimi.
Taip pat organizuojama švietimo reforma, kuria siekiama profesinėse mokyklose paskirti bent mėnesį laiko praktikai. Tokiu būdu sekama Skandinavijos pavyzdžiu, kurioje apie devyniasdešimt procentų moksleivių yra mokęsi profesinio orientavimo mokykloje. Norisi stiprinti profesinį mokymą, nes jaunuoliai dažnai nesusigaudo ir nueina tėvų pasiūlytu keliu – ne savo, o suaugusiųjų pastūmėti.

Stiprybė, kai žinai, ką darai

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje pramonininkų konfederacijos viceprezidente tapo moteris. Evalda neslepia, kad šiose pareigose padeda ne teorija, tačiau ir per daugelį metų sukaupta praktika. Žinant, ką darai, ne iš teorijos, o iš praktikos, ir džiaugiantis savo darbu, galima pasiekti puikių rezultatų. Čia yra stiprybė – kai žinai ką darai.
Kartais moterys perlenkia lazdą ir giriasi, kad pagimdžiusios jau po savaitės laiko grįžo į darbą ir koncentravosi tik ties darbu, o ne vaikeliu. Atsitraukus pamatai, kokia didelė tai klaida. Pašnekovė pastebi, kad prioritetas privalo būti vaikai.
Kartais darbuotojai juda ir iš inercijos. Tokiais atvejais puikios galimybės atsiranda, kai netenkama darbo. Bet koks atleidimas arba išėjimas tampa geru postūmiu atsibudimui ir šuoliui į vieną ar kitą pusę. Tokiu metu įsijungia fantazija.

„Aš taip myliu Lietuvą. Tokia graži ir jauki valstybė. Man tai lyg maža labaratorija, kurioje gali daryti verslo, švietimo ir kitokius eksperimentus bei matyti greitus pokyčius. Jauniems žmonėms noriu palinkėti nepamiršti svajoti ir bandyti suformuoti gyvenimo tikslą, kad ir patį drąsiausią,  susietą su svajone. Nes tik tikslą turintį žmogų, gyvenimas nuveda svajonės link. “, – pastebi E.Šiškauskienė.

Agnietė Vilkišienė

Parašykite savo komentarą

Pasidalinkite su draugais
  • linkedin
  • gplus
  • pinterest